Wygląd elewacji wpływa na to, jak prezentuje się cały dom. Warto więc wybrać odpowiednie materiały do jej wykończenia. Dużym zainteresowaniem w ostatnim czasie cieszy się romb duo. Pozwala uzyskać ciekawy efekt wizualny, a do tego szybko się go montuje. Nie ma też problemów z jego impregnacją. Co jeszcze warto wiedzieć o tym drewnianym wykończeniu elewacji?
Romb duo do wykończenia elewacji — charakterystyka
W swoim domu warto stosować to, co się zna. Dobrze więc wiedzieć, czym właściwie jest romb duo. To deska fasadowa o profilu romboidalnym w podwójnym przekroju. Można ją montować na zasadzie piór-wpust (to szybka metoda, która dodatkowo nie wymaga użycia żadnych specjalistycznych narzędzi).
Deski mogą być wykonane z różnych materiałów. Popularne są np. deski elewacyjne romb duo sosnowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, że ten materiał jest stosunkowo tani, ma optymalną trwałość, a do tego dobrze wygląda. Na rynku można też znaleźć deski fasadowe tego typu m.in. ze świerka czy modrzewia syberyjskiego.
Nowoczesna elewacja a romb duo — dlaczego warto zastosować ten materiał w swoim domu?
Nowoczesna elewacja to taka, która łączy estetykę z funkcjonalnością i troską o wygodę inwestorów. Właśnie taką można stworzyć, montując romb duo. Materiał rewelacyjnie wygląda. Jego budowa i tryb montowania sprawiają, że na elewacji wygląda tak, jakby składała się ona z drobnych desek. To daje ciekawy efekt wizualny — zarówno kiedy deski są ułożone pionowo, jak i poziomo.
Całość jest też bardzo wygodna w użytkowaniu. Materiał jest podatny na impregnację, np. przy użyciu oleju. Wystarczy go zastosować raz na kilka lat (najczęściej zaleca się 4-letnią przerwę między zabiegami konserwującymi), aby przedłużyć trwałość, a do tego nadać mu wybranej barwy.
To jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest też montaż. Romb duo możesz przytwierdzić do ściany samodzielnie lub zatrudnić do tego ekipę, której także pójdzie to szybko i sprawnie. Dzięki temu czas i koszt montażu nie będą nadmiernym obciążeniem dla Twojego budżetu.
Dla inwestorów ważnym aspektem może być też to, jak nowoczesna elewacja, wykonana z naturalnego drewna, wpływa na sam budynek. Materiał stanowi dodatkową warstwę izolacyjną. Zimą chroni więc przed stratami ciepła, a latem przed nadmiernym nagrzewaniem się budynku. To pozwala obniżyć koszty związane z eksploatacją. Do domu, na którym znajduje się deska fasadowa, dociera też mniej hałasu z zewnątrz.
Do jakiego stylu pasuje nowoczesna elewacja z deskami typu romb duo?
Elewacja tego typu pasuje oczywiście przede wszystkim do nowoczesnych domów — np. typu stodoła. Rewelacyjnie będzie się też komponowała ze stylami:
- industrialnym,
- skandynawskim,
- minimalistycznym,
- japandi,
- eklektycznym.
Romb duo komponuje się też z budynkami klasycznymi. Można go stosować w przypadku technologii murowanej, a także szkieletowej. Uniwersalność pod tym kątem sprawia, że to wyjątkowe rozwiązanie dla Twojej elewacji. Nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu, będzie szybkie w montażu i łatwe w utrzymaniu w dobrym stanie.