Zabezpieczenie przestrzeni pod okapem dachu pozwala uniknąć wielu problemów eksploatacyjnych nękających poszycie. Podbitka drewniana jest jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jednak branża budowlana proponuje w tym zakresie syntetyczne odpowiedniki, choćby w postaci paneli PCV. Spróbujmy zatem rozstrzygnąć, który wariant zapewni lepszą ochronę połaci dachowej.
Podbitka drewniana
Montowana bezpośrednio do krokwi lub sporządzonego rusztu podbitka ma za zadanie efektywnie wentylować elementy konstrukcyjne dachu. To poprzez jej zastosowanie podstawowy budulec powinien być optymalnie zabezpieczony przed wilgocią i grzybami. Ponadto musi tworzyć strukturę uniemożliwiającą przedostanie się do środka owadom, ptakom i innym szkodnikom. Czy podbitki drewniane zapewniają osiągnięcie takich celów?
Odpowiedź na powyższe pytanie bez wątpienia jest twierdząca. Drewniana podbitka gwarantuje wydajną ochronę przed wszystkimi wymienionymi uciążliwościami, utrzymując poszycie w doskonałym stanie technicznym. W związku z faktem, że podbitka drewniana jest wykonywana z naturalnych surowców, pięknie się prezentuje. Bez względu na wybrany gatunek wysoka estetyka jest wręcz uderzająca. Dodatkowo podbitki drewniane z wiekiem szlachetnieją, nabierając charakterystycznej barwy uzależnionej od rodzaju surowca. By całość sprawdzała się nie tylko pod kątem niezawodności, jak i designu, konieczna jest okresowa konserwacja oparta na specjalnie do tego opracowanych lakierach lub olejach.
A jak podbitka drewniana wypada finansowo? Deski sosnowe, świerkowe czy modrzewiowe są stosunkowo tanie, a to dzięki szerokiej dostępności. W przypadku odmian nieco bardziej egzotycznych, jak modrzew syberyjski, świerk skandynawski czy cedr trzeba liczyć się z konkretniejszym wydatkiem. Podbitki drewniane z tych roślin również są polecane przez znawców branży, bo odznaczają się większą odpornością na wilgoć i szkodniki niż wyroby uzyskiwane z rodzimego drzewostanu.
Podbitka PCV
Oprócz drewnianej podbitki można stosować rozwiązanie w postaci podbitki PCV. Wyższa cena zakupu rekompensuje mniej inwazyjną konserwację, gdyż moduły z polichlorku winylu najczęściej wystarczy tylko przemyć, by pozbyć się nieprzyjemnych dla oka zabrudzeń. Wykonana z tego typu paneli struktura dobrze radzi sobie z wentylacją. Ponadto skutecznie odpiera szkodniki.
Produkty PCV poprzez swoją stylistykę próbują imitować drewniane oryginały, co z gruntu jest skazane na porażkę. Warto także nadmienić, że przypadku porysowania lub obicia materiału nie ma możliwości naprawy, stąd niezbędna jest dość problematyczna i kosztowna wymiana. Inną uciążliwością jest odbarwianie się powierzchni, co dobrze widać po kilku latach użytkowania.
Drewniana podbitka w opinii wielu ekspertów jest rozsądniejszym wyborem. Na jej korzyść przemawiają m.in. niska cena, solidność i nienaganna prezencja. W ofercie PRO-DREW znajdziesz wysokiej jakości deski, dzięki którym nie tylko skutecznie zabezpieczysz okap, ale i znacząco poprawisz wygląd swojej nieruchomości.