Kantówki to jedne z najczęściej wykorzystywanych elementów w konstrukcjach drewnianych. Mogą być niestrugane, strugane i klejone, a także powstawać z różnych rodzajów drewna. W ostatnich latach bardzo często sięga się po materiał, jakim jest kantówka strugana świerkowa. Z czego wynika jej popularność? Jakie ma zastosowanie w budownictwie?
Czym jest kantówka strugana świerkowa?
Kantówka strugana to podłużny element surowego drewna świerkowego. Poddaje się go obróbce poprzez heblowanie lub struganie. Dzięki temu otrzymuje się kawałek drewna o gładkiej powierzchni, który może być wykorzystywany bez żadnych dodatkowych zabiegów w miejscach, w których będzie się z nim miało bezpośredni kontakt (gładka powierzchnia to brak niebezpiecznych drzazg).
W procesie obróbki można stworzyć kantówki o wybranych kształtach i rozmiarach. Mogą być krótkie lub długie, szerokie bądź wąskie w zależności od konkretnych potrzeb czy rodzaju konstrukcji, w których mają być zastosowane. Specyfika materiału i sposób obróbki drewna sprawiają, że jest on gotowy do dalszej pracy z nim. Można go malować, bejcować i lakierować bez dodatkowego wkładu czasu w wygładzanie. Drewno świerkowe podatne na te zabiegi. Przedłużają one jego żywotność i pozwalają na długo zachować pierwotny wygląd oraz właściwości.
Trzeba przy tym pamiętać, że istnieją również inne rodzaje kantówek, w tym niestrugane i klejone. Same kantówki strugane dzielą z kolei na te bezsęczne i z elementami sęcznymi. Te pierwsze są mniej narażone na ubytki, a drugie są z reguły tańsze i mniej trwałe, więc stosuje się je tam, gdzie ważniejsze są względy ekonomiczne, a idealna trwałość jest kwestią drugorzędną.
Wszechstronne zastosowanie kantówek struganych świerkowych w budownictwie
Kantówka strugana świerkowa ma wszechstronne zastosowanie. Sięga się po nią m.in. przy:
- budowie konstrukcji ogrodowych — altan, pergoli, płotów,
- budowie domów w konstrukcji szkieletowej,
- powstawaniu konstrukcji drewnianych typu DIY (budowanych własnoręcznie) — ram łóżka, mebli,
- tworzeniu przez fachowców różnego typu konstrukcji — szkieletów, płatew, podwalin,
- powstawaniu konstrukcji nośnych,
- renowacjach i naprawach — służą m.in. do wzmacniania konstrukcji,
- budowie balustrad i poręczy — np. tych tymczasowych na budowie czy na balkonie.
Kantówka strugana świerkowa może być wykorzystywana na jeszcze więcej sposób w budownictwie i nie tylko. Można z niej tworzyć meble ogrodowe, meble do piwnicy i do spiżarni (powstaną z niej trwałe konstrukcje pod regały, półki wiszące). Wiele osób korzysta z niej nawet przy budowie niskich, ozdobnych płotów.
Lekkość i wytrzymałość kantówek z drewna świerkowego, ich naturalny wygląd, podatność na barwienie i konserwację, a także stosunkowo niska cena sprawiają, że bardzo dobrze się z nimi pracuje. Sprawdzą się u profesjonalistów, a także tych, którzy lubią samodzielnie tworzyć konstrukcje drewniane na miarę swoich potrzeb oraz możliwości.