Drewniana elewacja zawsze odznacza się na tle tradycyjnie otynkowanych budynków. Zarówno w usytuowaniu szeregowym, jak i pojedynczym, pięknie się prezentuje i dodaje uroku nieruchomości. Obecnie zastosowanie znajduje wiele rodzajów paneli, urozmaicając tym sposobem fasadę. Do najciekawszych wizualnie zaliczają się deski półbale. Zanim jednak zdecydujesz się na ich zakup, dowiedz się co nieco na temat ich montażu.
Półbale drewniane: podstawowe informacje
Przed rozpoczęciem robót pomocne okaże się zapoznanie z podstawowymi parametrami, jakimi powinny cechować się półbale drewniane. Nie będziemy skupiać się na danych gatunkach, bo tutaj należałoby zagłębić się w ich szczegółowe charakterystyki. Rozpatrzymy tylko najważniejsze właściwości.
Optymalna wilgotność materiału kształtuje się w przedziale 12-18%. Wartość z tego zakresu chroni przed nadmiernym odkształcaniem. By ją zapewnić, trzeba na kilka dni przed montażem pozostawić deski półbal w miejscu zadaszonym, suchym i przewiewnym. Chyba że inwestujemy w półbale drewniane modyfikowane termicznie. W takim przypadku otrzymujemy deski już spełniające to kryterium.
Warto zadbać, aby deski półbale były pozbawione ostrych kantów. Wyoblenie krawędzi powinno załatwić sprawę. Z technicznego punktu widzenia ten zabieg przełoży się na ułatwienie późniejszej eksploatacji. Owalne profile lepiej odprowadzają wodę, wykluczając punktowe zastoiny.
Deski półbal – montaż
Przejdźmy do kwestii pozwalającej rozstrzygnąć, jak prawidłowo montować deski półbal. Na początek trzeba przygotować stelaż. Na nim będą osadzane półbale drewniane. Ruszt można wykonać z tego samego gatunku co deski półbal, jednak postawienie na strukturę metalową bądź aluminiowo-drewnianą również okaże się skutecznym rozwiązaniem. Moduły, do których zostaną przybite deski półbale, muszą być rozmieszczone do nich prostopadle.
Przy dość grubym ociepleniu tak opracowaną konfigurację mocuje się na kotwach lub konsolach wsporczych. Przy kompozycjach szkieletowych zaleca się przytwierdzanie do słupów nośnych, natomiast przy ścianie warstwowej – do struktury konstrukcyjnej. Nie wolno też zapominać o izolacji. Eksperci polecają wiatroizolację z materiału paroprzepuszczalnego. Wyeliminuje ona wilgoć zewnętrzną i przy okazji ułatwi odparowywanie gromadzącej się wewnątrz pary.
Półbale drewniane instaluje się z pomocą ocynkowanych wkrętów lub gwoździ o długości 2 razy większej niż grubość deski półbal. By nie doprowadzić do rozwarstwienia, dobijanie powinno następować w miejscach odległych od krawędzi. Zazwyczaj wystarczą 2 wkręty, by stabilnie zamontować moduł. Czynność powtarzamy aż do osiągnięcia satysfakcjonującego efektu, zachowując pomiędzy panelami kilka milimetrów odstępu, gdyż drewno będzie się rozszerzać i kurczyć pod wpływem wilgoci. Warto także pamiętać o pozostawieniu cokołu o wysokości ok. 30 cm w celu ochrony fasady przed rozpryskującym się na gruncie opadem atmosferycznym.
Interesują Cię wysokiej jakości półbale drewniane? Dzięki nim bez wątpienia stworzysz elegancką i zachwycającą elewację. Więcej na pro-drew.com