Współczesna architektura jest bez wątpienia bardzo zróżnicowana pod względem stylów. Centra miast obfitują szklane wieżowce, stare blokowiska malowane są na pastelowe barwy, a nowe stawiają na klasyczną biel złamaną ciemnymi wstawkami. Deweloperzy budujący domy jednorodzinne często wykańczają je według jednego schematu, przez co monotematyczność „zjada” oryginalność. Tymczasem stworzenie własnej, niepowtarzalnej elewacji wydaje się znacznie ciekawszym rozwiązaniem. W osiągnięciu tego celu z pewnością pomogą drewniane deski elewacyjne.
Odpowiednie przygotowanie kluczem do sukcesu
Przyglądając się fasadzie, która została opracowana w oparciu o deski elewacyjne, najczęściej odnosi się wrażenie, że wspomniana konstrukcja jest trudna w montażu. Czy typowy majsterkowicz poradziłby sobie z takim zadaniem? Okazuje się, że tak. Oczywiście będą potrzebne dokładny plan, niezawodne materiały, odpowiednie narzędzia i cierpliwość. To pomoże przezwyciężyć wszystkie trudności i obawy.
Dobry materiał to podstawa, dlatego pierwsza rzecz, o której trzeba pomyśleć, to solidne panele. Gdzie je znaleźć? U sprawdzonego, doświadczonego i cieszącego się renomą producenta. Ściśle nadzorowany proces produkcyjny oparty na nowoczesnych technologiach i wysokogatunkowych surowcach sprawia, że do takich produktów należą deski elewacyjne PRO-DREW.
Deski elewacyjne montowane na stelażu
Zaimpregnowane deski elewacyjne PRO-DREW przytwierdza się bezpośrednio do przygotowanego wcześniej stelaża. Jego budowa uzależniona jest od sposobu, w jakim zostaną ułożone deski elewacyjne. Do najpopularniejszych wariantów zaliczamy pionowe, poziome i pod kątem 45°. Ruszt najczęściej wykonywany jest z tego samego zabezpieczonego środkiem surowca co deski elewacyjne. Specjaliści nie wykluczają także użycia materiałów metalowych lub aluminiowo-drewnianych. Części, do których przybijane są panele, powinny układać się do nich prostopadle.
Między szkieletem a ścianą nośną należy zachować szczelinę wentylacyjną o maksymalnej wartości 20 mm. Dobrze też zastosować zabezpieczenie od góry i z boków w postaci okapników lub ściętej parapetówki, eliminując dzięki temu dostawanie się do przestrzeni wody. Następnie do tak skonstruowanej ramy dobijane są deski elewacyjne za pomocą ocynkowanych wkrętów i gwoździ. Ich długość musi być 2 razy dłuższa niż grubość modułu. Pomiędzy elementami głównymi pozostawia się kilkumilimetrowe przerwy, bo drewno w trakcie eksploatacji będzie się rozszerzać i kurczyć pod wpływem wilgoci.
Po zamontowaniu ostatniego panelu pozostaje kosmetyka, czyli ewentualne docięcia, doszlifowania lub uzupełnienia farby. Efektem przeprowadzonych działań będzie piękna i niepowtarzalna fasada. Z pewnością odróżni się na tle sąsiednich nieruchomości. Wykorzystując deski elewacyjne PRO-DREW, osiągniesz zachwycające rezultaty. Szeroką ofertę wysokiej jakości desek odnajdziesz na naszej stronie internetowej pro-drew.com.